Skip to content

1000 Majorca CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block442.31
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,197
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
30%
Improvement Value:$303,500
70%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+5.2%
2024$7,556+0.1%
2023$7,548+0.4%
2022$7,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5623, Page 248

Property Sale

Sale
$133,750
DeedBook 5117, Page 782

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4965, Page 680

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3877, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1973