Skip to content

10 Harpers Ferry RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block442.32
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
33%
Improvement Value:$251,100
67%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+5.2%
2024$6,476+3.9%
2023$6,230+0.4%
2022$6,203+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 16197, Page 553Recorded9/24/2015

Property Sale

Sale
$42,896
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973