Skip to content

28 Harpers Ferry RoadToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block442.35
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,104
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
33%
Improvement Value:$297,200
67%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+5.2%
2024$7,637+4.5%
2023$7,310+0.4%
2022$7,277+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 11660, Page 1446

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5757, Page 298

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4896, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4531, Page 340