Skip to content

179 Stowe StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block442.36
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,826
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
28%
Improvement Value:$303,500
72%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577+5.2%
2024$7,203+14.3%
2023$6,303+0.4%
2022$6,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 17209, Page 1003Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3487, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1973