Skip to content

173 Stowe StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block442.36
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,808
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
35%
Improvement Value:$226,700
65%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+5.2%
2024$6,036+7.4%
2023$5,621+0.4%
2022$5,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,808DeedBook 19510, Page 401Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,808DeedBook 18549, Page 1313Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4260, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1973