Skip to content

1001 Majorca CourtToms River, NJ 08753

Built 1973
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2009

Property Information

Block442.37
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description2F1G DAV 1808
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,808
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
38%
Improvement Value:$204,800
62%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$4,126+7.4%
2010$3,841+7.0%
2009$3,589+0.3%
2008$3,578+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 11294, Page 522

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5286, Page 969

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4702, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1973