Skip to content

157 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block442.38
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,888
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
34%
Improvement Value:$235,000
66%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+5.2%
2024$6,162+3.7%
2023$5,944+0.4%
2022$5,918+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5068, Page 276

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4774, Page 141

Property Sale

Sale
$45,300
DeedBook 3773, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1973