Skip to content

168 Stowe StreetToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$189,167
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block442.38
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,613
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
37%
Improvement Value:$220,400
63%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+5.4%
2024$5,763+10.1%
2023$5,233+0.4%
2022$5,210+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,167

From:

To:

Sq Ft1,613DeedBook 18113, Page 34Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 4931, Page 190

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4028, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1975