Skip to content

319 Barcelona DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block442.39
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description2F 182058
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,058
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$244,100
68%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+5.2%
2024$6,251+4.2%
2023$5,997+0.4%
2022$5,971+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 15949, Page 1634Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4228, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1973