Skip to content

514 San Juan DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2016

Property Information

Block442.39
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$256,500
68%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,856+5.2%
2024$6,517+3.7%
2023$6,288+0.4%
2022$6,260+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 16161, Page 777Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 15573, Page 1195Recorded7/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1974