Skip to content

508 San Juan DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block442.39
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,613
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
33%
Improvement Value:$241,700
67%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+5.2%
2024$6,244+12.9%
2023$5,531+0.4%
2022$5,507+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,613DeedBook 19168, Page 1457Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,613DeedBook 17473, Page 145Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$40,348
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974