Skip to content

500 San Juan DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block442.39
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
33%
Improvement Value:$255,800
67%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+5.2%
2024$6,609-0.2%
2023$6,623+0.4%
2022$6,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 15907, Page 1004Recorded10/1/2014

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4424, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1974