Skip to content

160 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block442.40
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,634
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
34%
Improvement Value:$233,700
66%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+5.2%
2024$6,140+20.8%
2023$5,083+0.5%
2022$5,060+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,634DeedBook 18354, Page 1741Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4580, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1973