Skip to content

179 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973
Other Exempt

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block442.41
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,718
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
34%
Improvement Value:$240,500
66%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,162+0.4%
2022$6,135+4.5%
2021$5,870+1.4%
2020$5,791+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 16615, Page 915Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 10222, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1973