Skip to content

176 Stowe StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block442.41
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,278
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
26%
Improvement Value:$337,300
74%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+5.2%
2024$7,916+1.9%
2023$7,766+0.4%
2022$7,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 16798, Page 66Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 16191, Page 1098Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 15268, Page 1248

Property Sale

Sale
$40,536
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973