Skip to content

1106 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 23, 2005

Property Information

Block442.42
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,613
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
34%
Improvement Value:$256,200
66%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,087+4.8%
2024$6,763+23.7%
2023$5,468+0.4%
2022$5,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12636, Page 1536

Property Sale

Sale
$42,221
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973