Skip to content

1104 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block442.42
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,654
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
23%
Improvement Value:$404,900
77%
Total Assessment$525,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+5.2%
2024$9,103+6.2%
2023$8,570+0.4%
2022$8,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,654DeedBook 16732, Page 1254Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$40,111
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973