Skip to content

1100 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2009

Property Information

Block442.42
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,982
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
35%
Improvement Value:$243,700
65%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,878+5.2%
2024$6,538-2.2%
2023$6,688+0.4%
2022$6,659+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10413, Page 714

Property Sale

Sale
$41,690
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973