Skip to content

16 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block442.43
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,138
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
23%
Improvement Value:$416,100
77%
Total Assessment$537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+5.2%
2024$9,297+4.4%
2023$8,905+0.4%
2022$8,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,138DeedBook 17123, Page 726Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14728, Page 1381

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 10460, Page 734

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4364, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1978