Skip to content

1050 Lake Placid DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block442.43
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,541
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
32%
Improvement Value:$266,700
68%
Total Assessment$391,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+5.2%
2024$6,780+18.2%
2023$5,736+0.4%
2022$5,711+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 13639, Page 1047

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5079, Page 458

Property Sale

Sale
$108,515
DeedBook 4461, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1986