Skip to content

1062 Lake Placid DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jan 24, 2008

Property Information

Block442.43
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,266
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
25%
Improvement Value:$344,500
75%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+5.2%
2024$7,989+16.2%
2023$6,876+0.4%
2022$6,846+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 13906, Page 1513

Property Sale

Sale
$121,140
DeedBook 4436, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1986