Skip to content

1064 Lake Placid DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Mar 21, 1994

Property Information

Block442.43
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,141
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
27%
Improvement Value:$316,300
73%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+5.2%
2024$7,500+11.2%
2023$6,743+0.4%
2022$6,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5152, Page 179

Property Sale

Sale
$108,990
DeedBook 4434, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1986