Skip to content

2 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 20, 2021

Property Information

Block442.43
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
36%
Improvement Value:$254,400
64%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.2%
2024$6,879+1.6%
2023$6,769+0.4%
2022$6,739+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,989DeedBook 18383, Page 542Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5668, Page 938

Property Sale

Sale
$45,071
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973