Skip to content

1066 Lake Placid DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block442.43
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,692
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
24%
Improvement Value:$364,600
76%
Total Assessment$480,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+5.2%
2024$8,319+10.8%
2023$7,505+0.4%
2022$7,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,692DeedBook 17909, Page 1138Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5565, Page 311

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5180, Page 813

Property Sale

Sale
$94,990
DeedBook 4436, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1986