Skip to content

1074 Lake Placid DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block442.43
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,915
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
30%
Improvement Value:$266,000
70%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+5.2%
2024$6,578+5.7%
2023$6,225+0.4%
2022$6,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5726, Page 437

Property Sale

Sale
$138,413
DeedBook 4628, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1986