Skip to content

1080 Lake Placid DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block442.43
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,750
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$249,500
68%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.2%
2024$6,344+3.0%
2023$6,160+0.4%
2022$6,133+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,750DeedBook 18184, Page 1420Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 12199, Page 86

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5232, Page 342

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 4544, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1987