Skip to content

999 Port Au PrinceToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block442.44
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
29%
Improvement Value:$302,800
71%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+5.2%
2024$7,388+1.7%
2023$7,262+0.4%
2022$7,230+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 17118, Page 637Recorded5/17/2018

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 15300, Page 487

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5621, Page 581

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973