Skip to content

195 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$44,500
Last Sale Date
Sep 30, 1977

Property Information

Block442.45
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,518
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
29%
Improvement Value:$336,000
71%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,632+5.2%
2024$8,205+4.7%
2023$7,833+0.4%
2022$7,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 3654, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1973