Skip to content

188 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block442.46
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,604
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
33%
Improvement Value:$285,700
67%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$358+0.4%
2022$357+4.5%
2021$341+1.4%
2020$337+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,604DeedBook 19089, Page 1845Recorded7/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 18453, Page 1024Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

DeedBook 17476, Page 126Recorded5/20/2019

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4710, Page 280