Skip to content

206 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 29, 1997

Property Information

Block442.46
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
36%
Improvement Value:$242,600
64%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+5.2%
2024$6,519-1.8%
2023$6,636+0.4%
2022$6,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5510, Page 142

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5089, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1973