Skip to content

200 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block442.46
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,384
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
33%
Improvement Value:$241,400
67%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,313+5.4%
2024$5,989+22.1%
2023$4,903+0.5%
2022$4,880+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 10234, Page 1376

Property Built

Built

Year Built: 1973