Skip to content

23 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$41,700
Last Sale Date
Jul 22, 1974

Property Information

Block442.47
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,718
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
35%
Improvement Value:$230,300
65%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+5.2%
2024$6,168+1.7%
2023$6,067+0.4%
2022$6,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974