Skip to content

525 San Juan DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block442.47
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,989
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
34%
Improvement Value:$275,500
66%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+5.2%
2024$7,227-1.5%
2023$7,340+2.0%
2022$7,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 16947, Page 860Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 11511, Page 684

Property Sale

Sale
$126,750
DeedBook 5477, Page 841

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4701, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1974