Skip to content

513 San Juan DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block442.48
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,260
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
33%
Improvement Value:$238,100
67%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,503+5.2%
2024$6,181+19.0%
2023$5,193+0.4%
2022$5,170+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16962, Page 1671Recorded12/8/2017

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974