Skip to content

515 San Juan DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block442.48
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,174
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$284,100
70%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+5.2%
2024$6,995+7.6%
2023$6,503+0.4%
2022$6,474+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5720, Page 108

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5554, Page 239

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4474, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1974