Skip to content

992 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block442.48
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,613
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
25%
Improvement Value:$395,000
75%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,651+5.2%
2024$9,174+2.4%
2023$8,955+0.4%
2022$8,916+70.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15262, Page 1465

Property Sale

Sale
$22,270
DeedBook 5717, Page 732

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 3746, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1975