Skip to content

412 Cherbourg StreetToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$70,500
Last Sale Date
May 15, 1979

Property Information

Block442.50
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,108
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$260,200
68%
Total Assessment$380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+5.2%
2024$6,581+3.4%
2023$6,363+0.4%
2022$6,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 3822, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1977