Skip to content

408 Cherbourg StreetToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block442.50
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,678
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
30%
Improvement Value:$277,300
70%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+5.2%
2024$6,860+4.4%
2023$6,571+0.4%
2022$6,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,678DeedBook 19616, Page 1449Recorded2/28/2024

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5311, Page 318

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4860, Page 484

Property Sale

Sale
$54,835
DeedBook 3687, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1977