Skip to content

400 Cherbourg StreetToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block442.50
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,106
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
33%
Improvement Value:$260,300
67%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+5.2%
2024$6,621+4.8%
2023$6,320+0.4%
2022$6,292+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12018, Page 1152

Property Sale

Sale
$62,600
DeedBook 3810, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1977