Skip to content

4 Casablanca CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Nov 6, 1986

Property Information

Block442.52
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,440
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
32%
Improvement Value:$261,500
68%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+5.2%
2024$6,656+17.9%
2023$5,644+0.4%
2022$5,619+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4501, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1977