Skip to content

1 Casablanca CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block442.52
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,440
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
37%
Improvement Value:$209,300
63%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+5.2%
2024$5,752+16.3%
2023$4,945+0.4%
2022$4,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17145, Page 1904Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 15253, Page 364

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4597, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1977