Skip to content

3 Sahara CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block442.52
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,440
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
38%
Improvement Value:$222,800
62%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+5.2%
2024$6,245+13.3%
2023$5,511+0.4%
2022$5,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,440DeedBook 19473, Page 1015Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,440DeedBook 17639, Page 1824Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13146, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1977