Skip to content

512 Delos DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$49,148
Last Sale Date
Feb 16, 1978

Property Information

Block442.52
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,440
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
34%
Improvement Value:$231,000
66%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+5.2%
2024$6,059+15.2%
2023$5,258+0.4%
2022$5,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$49,148
DeedBook 3695, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1977