Skip to content

1423 Whitetail LaneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$659,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block442.53
Lot104.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,184
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
38%
Improvement Value:$283,700
62%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,335+5.2%
2024$7,923-5.0%
2023$8,344+0.4%
2022$8,308+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$659,000
Sq Ft2,184DeedBook 19738, Page 1833Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5577, Page 610

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4642, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1988