Skip to content

1431 Whitetail LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block442.53
Lot104.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,963
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$264,000
62%
Total Assessment$429,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+5.2%
2024$7,426+3.0%
2023$7,212+0.4%
2022$7,180+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5038, Page 272

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4886, Page 282

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 4848, Page 198

Property Sale

Sale
$235,265
DeedBook 4589, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1987