Skip to content

1448 Whitetail LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Nov 6, 1987

Property Information

Block442.53
Lot104.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,273
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
38%
Improvement Value:$332,600
62%
Total Assessment$536,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,771+5.2%
2024$9,289-25.7%
2023$12,500+0.4%
2022$12,445+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4624, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1987