Skip to content

1436 Whitetail LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$212,188
Last Sale Date
Mar 27, 1987

Property Information

Block442.53
Lot104.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,660
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
38%
Improvement Value:$308,800
62%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,010+5.2%
2024$8,565-9.6%
2023$9,479+0.4%
2022$9,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,188
DeedBook 4533, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1987