Skip to content

1095 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 3, 1992

Property Information

Block442.53
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class18
Description1F3G
Dwellings4
ZoningR150
Sq Footage526
Acreage3.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
52%
Improvement Value:$287,500
48%
Total Assessment$593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808+5.2%
2024$10,273+101.4%
2023$5,100+0.4%
2022$5,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5030, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1930