Skip to content

513 Delos DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Jul 17, 2001

Property Information

Block442.53
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,680
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
28%
Improvement Value:$303,100
72%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+5.2%
2024$7,289+10.6%
2023$6,591+0.4%
2022$6,562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 10481, Page 1153

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5398, Page 310

Property Sale

Sale
$60,335
DeedBook 3807, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1979