Skip to content

1135 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block442.53
Lot180.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,650
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
19%
Improvement Value:$668,900
81%
Total Assessment$825,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,040+5.2%
2024$14,296+10.1%
2023$12,988+0.4%
2022$12,931+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 11911, Page 1526

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,028,000
DeedBook 11408, Page 859